Jump to content

Mikä rikkoo 4L60E lootan


Recommended Posts

Kirjoitettu

Tohon Z-PAKkiin päädyin nyt mäkin, kun sai hieman faktaa (kerholaiselta ja netistä surffimalla) miten noi toimii...

 

Pro-Built Automaticsista löyty tällanen artikkeli:

 

In 1987 General Motors tried in their own way to prevent "coning" in the 3-4 clutch pack by installing a "stepped" steel on top of the 5-tang thin apply plate (.055"). This plate measured apx. .175" - .180" in thickness, and had a step toward the inside of the clutch pack. Next was a .078" - .080" steel that sat on top of this stepped steel plate. Then the clutch/steel/clutch/steel etc., till the top pressure plate. This was done in an effort to curb the coning that was occuring in the 3-4 clutch pack. General Motors did this till they changed to a "one piece" apply plate (late1992) that incorperated "all three" of the previous clutch applys into one setup. They finally realized that they could not prevent the "coning" that occured in this clutch pack due to the "dynamics" of the clutch apply of this clutch pack. They also realized that the "coning" that occured was not doing the damage to this clutch pack as previously thought. Then many years later Raybestos (still thinking that "coning" was destroying this clutch pack) introduced "The Z-PAK". I talked to the engineers at Raybestos (that designed this clutch pack) to see what made them think that "coning" was causing this clutch pack to fail. They said that everytime they took a 3-4 clutch pack apart that had failed, they had "found" that the steels and pressure plates had "coned". I said that this was true, but I countered with the question, had you ever looked at an original 3-4 clutch pack that had still been working with over 200,000 - 250,000 miles on them? They said they had never done this. The thought had never occured to them to do this. I pointed out that in these clutch packs (still in good working order) that the steels had "all coned". I explained that this clutch pack will always "cone" the steels due to the "dynamics" of the clutch apply of this pack. Heat and pressure will always "distort" this clutch pack, because of the clutch apply occuring on the outside edge of the clutch pack, not in the middle as in TH350 & TH400's. Even with a heat treated apply plate that was hardened to 48-60RC would slow this down, but not eliminate it, since heat and pressure over time will always "cone" the steels of this clutch pack. I decided that after the conversation I had with the engineers at Raybestos (I have had many conversations with them over the years) I would "improve on this clutch pack". Knowing that this clutch pack is going to "cone", I removed some of the "ideas" that were supposed to eliminate the "coning". I added two more clutches, changed the bottom clutch apply plate setup, reduced the clutch clearance, etc. But since "coning" is not the real problem here (capacity is), this should improve the life expectancy. I have a few of these 16 clutch setups Z-PAK's out there doing fine so far, only time will tell, but having been around since the "first time" GM tryed this, I do not forsee any problems here.

  • 2 weeks later...
Kirjoitettu

Sanoko Päivinen mitään paineista? Vaikuttasko jotenkin johonkin?

Pidätkö vakiossa 90 psi vai ootko nostanu?

Mähän taannoin nostin sataseen, mutta taidan laskea takasin.

  • 1 year later...
Kirjoitettu

Hyvin nämä vakiona toimivat, mullakin toimi.

Sit piti mennä ja varmuuden vuoksi "vahvistaa" (samalla se 2400 stallin b&m) ja kestihän se sen tuhatkunta tms km kunnes hajosi, Iso-Syötteelle silloin syksyllä 08.

"Takuukorjattiin" ja nykyinen turbiini (yank 3200) sisään ja talviunille.

Ja laitettiin tuo Z-Pak myös.

Viime vuonna taisi tulla taas reilu tuhatkunta km mittariin ja syksyllä alkoi taas tutut luisto-oireet.

Eilen otettiin taas käyttöön ja eihän tuo ole mihinkään itsestään parantunut, päinvastoin luistaa vielä enemmän. Öljyä lisäsin, ei apuja.

 

Eli, matka jatkuu taas pajalle, nyt varmasti eri pajalle kuin Tuomiselle (kun ei osaa niin ei osaa?). Onkos Lysimoksista / Artosta kokemuksia?

 

Kirjoitettu

Oma laatikko oli Päivisellä tsekattavana 2009 rääkin jälkeen ja kaikki oli ok. Mm. Z-pak oli virheetön kesän ajojen jälkeen m/

Kirjoitettu

Vaikea sanoa mikä rikkoo , kun ei näitä meinaa rikki saada mitenkään  :o  Nojoo..... Mullon tieteski tuo vanhan koulukunnan 4L60 / TH7004R , mutta samat pyörivät osat sielläkin on . Neljä kesää tuo on palvellut ahdetun mikkihiirimoottorin perässä  eikä mitään oireita luistamisesta , eikä öljypohjassa mitään ylimääräistä kiintoainetta . Ja viidennen kesän meinaan ajaa vielä lisää . Aukaisematta :)

 

Tubiinistakaan ei Nupalla taida syytä löytyä kun on tuo korkeastallinen . Se on silti aina muistettava , että vakioturbiini ja rankka loota ei sovi yhteen - Se vain rasittaa loota , perää , kuskia ja matkustajia suotta .

 

Automaatin rakennus on haastava laji , sillä kytkennät / vapautukset tapahtuvat viritetyn toosan sisällä 100-500 millisekunnin aikana - Siinä sitä on mietittävää toosan rakentajalle , että mitä reikää isonnetaan ja kuinka paljon ettei luistais , ettei ois kahta pykälää yhtä aikaa päällä , eikä käyttömukavuuskaan katoais kokonaan  ::)

 

Näissä mietteissä olen muutaman 4L60/4L60E:n rakentanut . Lainatakseni vapaasti erästä " Kansallissankaria " :  Ehkä tein oikein - ehkä en  :W

 

 

 

 

  • 2 weeks later...
Kirjoitettu

Nyt on korjattu, jos vihdoin pelittäs. Tuntu ainakin hyvin toimivan kotimatkalla  ;D

Artolle täydet pisteet palvelusta yms  m/

Taas oli pannat solmussa ja kitkapinnat ties missä, nyt myös pantarumpu paskana. Tekisi mieli käydä morjenstamassa edellistä "vahvistajaa"  >:(

Kirjoitettu

Tekisi mieli käydä morjenstamassa edellistä "vahvistajaa"  >:(

 

Joo, taisi olla turhaan kehuttu mies ...  m-

 

  • 2 years later...
Kirjoitettu

Niinhän se meni, että uudet sisäkalut kesti ~1500 km ja taas sileänä ja nyt myös tämä ... :o

 

Ei oo tehoa eikä vääntöä, vielä menee turbiini avattaksi, jos olis viallinen Yank?

DSCN2464_Small.JPG.926bd5c5ba8ec1569f0ea5b37a2e14c5.JPG

Kirjoitettu

Nätkinillä käytin oman lootan ja on pelannu ainaki vielä n2500-3000km vasta ajettu tosin ja kutoskoneella

Kirjoitettu

Tuo on niin harvinainen vika tuo inputdrumin poorin hajoaminen, että ei kannata stressata sen vuoksi.

Se on lähinnä trukkipuolen ongelma, eikä sitä sielläkään usein tapahdu. Siihen kyllä löytyy vahvistuskonsti, jos haluaa pelata varman päälle - mulla on vahvistusosat hyllyssä odottamassa oman toosan aukaisua.

 

Se, että miksi tuo loota muuten ei kestä, on jo sitten hankalampi kysymys....  Oisko tuohon vaihtunut esim. pumppu silloin eka "vahvistuksessa" ?

 

 

Kirjoitettu

Tuo on niin harvinainen vika tuo inputdrumin poorin hajoaminen, että ei kannata stressata sen vuoksi.

Se on lähinnä trukkipuolen ongelma, eikä sitä sielläkään usein tapahdu. Siihen kyllä löytyy vahvistuskonsti, jos haluaa pelata varman päälle - mulla on vahvistusosat hyllyssä odottamassa oman toosan aukaisua.

 

Se, että miksi tuo loota muuten ei kestä, on jo sitten hankalampi kysymys....  Oisko tuohon vaihtunut esim. pumppu silloin eka "vahvistuksessa" ?

Muistan saaneeni lappusen osista, mutten nyt sitä tietenkään löydä... vai voisi olla pumpun syytä

Kirjoitettu

Näitä on toosia PWM ja non-PWM tyyppisellä turbiininlukituksella ja niissä on eri pumput. En tiedä tarkalleen, mitä väärä pumppu aiheuttaa. mutta pumpun sisällä olevat kanavat on osittain erilaiset.

PWM tyyppisessä pumpussa on selvä valumerkintä: "PWM"

 

Ja, että soppa oikeen menis sekaisin, niin mainittakoon, että PWM-toosan voi muuttaa non-PWM tyyppiseksi, mutta mielestäni silti pumppu pitää olla omansa... Sekavaa...  Tarttee olla huolella tehdessä.

 

Tuossa Vellun laittamassa linkissä epäiltiin turbiinia syylliseksi poorien hajoamiseen. Lähinnä turbiinin lukkolevyn jousien poistamista. Ja onko ne jouset eliminoitu turbiinista selviää vain sorvaamalla turbiini auki, eli selkeästi turbiinipajan hommia.

 

 

  • 6 months later...
Kirjoitettu

Näitä on toosia PWM ja non-PWM tyyppisellä turbiininlukituksella ja niissä on eri pumput. En tiedä tarkalleen, mitä väärä pumppu aiheuttaa. mutta pumpun sisällä olevat kanavat on osittain erilaiset.

PWM tyyppisessä pumpussa on selvä valumerkintä: "PWM"

 

Ja, että soppa oikeen menis sekaisin, niin mainittakoon, että PWM-toosan voi muuttaa non-PWM tyyppiseksi, mutta mielestäni silti pumppu pitää olla omansa... Sekavaa...  Tarttee olla huolella tehdessä.

 

Tuossa Vellun laittamassa linkissä epäiltiin turbiinia syylliseksi poorien hajoamiseen. Lähinnä turbiinin lukkolevyn jousien poistamista. Ja onko ne jouset eliminoitu turbiinista selviää vain sorvaamalla turbiini auki, eli selkeästi turbiinipajan hommia.

 

mulla meni noi pumput ristiin vahingossa ja ihmettelin mikä on ku ei toimi noh halvaks tuli taas *clap*

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...