Jump to content

(2g) jousiarvot ja ajomukavuus


Recommended Posts

Kirjoitettu

Eli, kertokaas kannattaako orkkisjousiarvoja muuttaa ja jos niin mihin suuntaan? Ajattelin viedä lehdet Vallilaan... sanoivat tekevästä "fiilispohjalla" kunnostuksen.

Autolla ei tulla ajelemaan mutkarataa ja tuskin pahemmin varttiakaan, vaan se tehdään kruisailuun ja ajomukavuus on valttia.

Etujousissa/spindeleissä on ehkä harkinnassa tuuman? pudotus mutta mites takalehdet? Vakioarvoillako mennään?

 

Mielipiteitä ja kokemuksia perusteluineen kaivataan taas  :)

Kirjoitettu

Kyllä niitä varmaan vähän voisi jämäköittää. Minusta tuon oman z28:n vakiot (130 lb./in) ei olleet vielä erityisen epämukavat, mutta tuosta jäykempiä tuskin kannattaa laittaa jos mukavuus on tärkeää.

Kirjoitettu

Omakohtainen kokemus tosta mun kiulusta sillon ku sen ostin oli se että keula oli totaali lulla. Vaihoin ne hd jouset ja keula nous perkele taivaisiin ja jämäkkyys oli välttävä. Noi hotsit ku laitoin ni blackin kertomuksella luotin siihen että on napakat.Olin tosiaan hakemassakin sellasta kunnon napakkuuta.Noi hotsin taitaa olla 3x jäykemmät edessä ja takana ainakin 2x vs orggis. Eli mukulakivillä hirvittää ja kaarteessa naurattaa. Ite tollasta napakkaa halusin enkä cruise alustaa. Eli ihan sama olisinko mitään kirjottanu :D

Kirjoitettu

Lähinnä takajousista oli kysymys, juu.

73sessa vakioarvot on 89-99 lbsin.

  • 8 months later...
Kirjoitettu

 

Saikos nupa jouset jo alle ja onko kokemusta miltä tuntui?

Kirjoitettu

Jouset kävi Vallilassa ja on ne jo allakin, mutta muutenhan tuo on vielä projektina, ei oo tullut testailtua...

  • 2 months later...
Kirjoitettu

Lainaankin tätä topicia kun on sopivasti otsikoitu. Eli jousijumppa olisi täälläkin tehtävänä, mutta eniten mietityttää että mitkä vieterit sinne pitäisi eteen laittaa. Pudottavat jouset hakusessa, mutta onko hotsin 600lbs/in liian jäykkä kun on kuitenkin pikkulohko? Mistä jousista porukalla on kokemusta ja millaisia ovat olleet?

  • 1 month later...
Kirjoitettu

Viime talvena laitoin alle samalla jousiarvolla olevat, mutta pro-touring f-bodyn jouset. Onhan ne jämäkät, terävät kuopat ei tunnu hyvältä, mutta muuten ei ole liian jäykkä. Melko matalalle meni keula, pakosarjojen laipat ottaa jyrkissä hidasteissa vähän kiinni. Ja pikkulohko konehuoneessa, mutta alumiinia vain imusarja.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...