Jump to content

Apan Camaro Z28 '93


Recommended Posts

Kirjoitettu

Viime kesänä tuli Camaro hankittua (kiitos foorumilaisille hyvistä vinkeistä!!!!). Ei tämä nyt vielä ainakaan varsinainen projekti ole, mutta saattaahan tähän jotain innostua räpläämään.

 

Kokeilen samalla, osaanko kirjoittaa blogia, eli täällä on sekavampaa jaarittelua: http://apancamaro.blogspot.com/.

 

Oleelliset tiedot:

- Z28-malli

- vm. 1993

- 5,7 L V8

- laitettu rosteriputket, lastutettu ja korisarja

 

http://apa64.pp.fi/images/auto/DSC04090_800.jpg

kuva © Tommi Joutjärvi

Kirjoitettu

Erittäin hyvä kertomus ja Muutenkin nätin näköinen Camu  m/ Itsekkin oman Camaroni Paimelan Paronilta ostaneenani ,voin kyllä suositella..Kyllä Reiska vain taitaa nuo autokaupat  \m/

Kirjoitettu

Mukava blogi, kuvia lisää! Takasiipi on mainion näköinen  m/

Kirjoitettu

Hokasin jotta miehän oon nähny tän lentokentällä. Suti aikalailla  :) Lappeenrannan F-body kanta on siis nousussa  \m/ Hyvä blogi!

Kirjoitettu

siisti laite m/ oon varmaan bongannut tän auton gallerian 1. kerroksen parkissa joskus syksyllä. takaspoileri kiinnitti huomion ::)

  • 1 month later...
Kirjoitettu

Noniin, nyt tuli jotain projektiakin jo tähän! Asennettiin (tai minä olin apupoikana ja kaima-Antti ja appiukko asentivat) uudet valot. Kirjoitin pidemmät tarinat taas tonne blogin puolelle: http://apancamaro.blogspot.com/2009/03/hella-90mm-ajovalojen-asennus.html

 

Ihan naps vaan homma ei onnistunu, mutta kyllähän sitä ihminen rakentaa :) Lopputulos on hyvä. Valot ovat kirkkaat ku mitkä ja minusta näyttävät paremmilta kuin vakiot  m/

 

Enemmän kuvia: http://www.flickr.com/photos/apa64/tags/valot

 

Laitos:

http://farm4.static.flickr.com/3574/3395111379_6d4fb2c31d_d.jpg

 

Lopputulos:

http://farm4.static.flickr.com/3424/3395152879_b1bbb49fe7_d.jpg

 

(kertokaa jos ei kuvat toimi)

Kirjoitettu

Myyntipuolella näyttää Nupalla olevan vieläkin Hellan 50mm valot kaupan. Noiden 90 mm lamppujen laittaminen oli tosi ahdasta hommaa, eli näin jälkeenpäin ajatellen pienemmät olisi menneet paikalleen helpommalla... Lauantaina meni 10 h ja tänään vielä 4 tuntii lisää.

  • 2 months later...
Kirjoitettu

Hyvä selostus valoista! Lopputulos saman tapane miun tötterön kanssa, ihmettelin aluks pitkiä umpioita ilman parkkeja. Syyki selvis, "tuninki-Teromaiset" aina nii tredikkään tyylittömät Clear-Cornerit. No, makuasia, sano Musti ku pallejaa nuoli!  ;D

 

  -Mika-

 

P.S jos kommentit saa palkoja sieraimiin, corner kommentit perustuu miun rajottuneesee makuun!

Kirjoitettu

Hahah, parempi että on kommentteja jostain asiasta eikä se "toihan vie hirveesti bensaa" mitä kuulee sukulaisilta ja kavereilta ;)

Kirjoitettu

Sano sukulaisille ja kavereiile: Köyhistä kaikki tuntuu kalliiille ku ei riittävästi rahaa!  ;D

 

  -Mika-

  • 1 month later...
Kirjoitettu

No nyt on jämäkkä peli. Keväällä vaivas väljä ohjaus, niin vaihdatin raidetangon päät, kallistuksenvakaajan kiinnikkeet ja kiristivät vähän ohjausvaihdetta. Sitten myöhemmin huomasin, että oikealla takarenkaalla on sentti vähemmän tilaa ennen lokasuojaa kuin vasemmalla ja se alkoi vaivata, varsinkin kun isoissa pompuissa vauhdissa lokasuoja osui vähän renkaan kulmaan..

 

Nyt on sitten just vaihdettu uudet takaiskarit ja -jouset. Annoin Paimelan Paronin myydä itselleni oikeen progressiiviset jouset ja hyvältä tuntuu! Ei täristä pienestä epätasaisuudesta mitenkään hulluna, mutta on todella jämäkkä eikä turhia niiaile! Samalla tehtiin sitten pidempi reissu Tampereen ohi häihin ja takaisin ja aijai ku on kiva ajaa pitkää matkaa. ;D Menee motarilla kuin raiteilla eikä tarvitse "elokuva-ohjata" veivaamalla rattia  m/

 

Niin ja keväällä vaihtu myös eteen jarrulevyt- ja palat. Syyskuun alkuun mennessä pitäisi kai päästää katsastusmiehet ihastelemaan Camaroa :D Vielä kun jaksais pestä ötököiden raadot pois, niin kehtais ottaa kesälookista noilla pyöreillä lampuilla tänne kuvia!

  • 3 weeks later...
Kirjoitettu

Pieni hätäännys meinas iskeä, kun ei sähköt toiminu (virtalukon pohjassa kosketushäiriö ilmeisesti), mutta se meni ohi liitintä heiluttelemalla. Mutta, nyt on takavilkut punaisissa kohdissa umpiota ja peruutusvalo valkoisessa. Vielä kun sais auton ylös ja pääsis kattomaan, onko se pakkivalon anturi tai siitä lähtevä johto huonosti kiinni, kun ei valo pala...

 

Ja tänään meni katsastuksesta läpi, että heilahti, paitsi takasumari puuttuu. Tuleekos tonne taakse missään johdossa sumuvaloa?

 

Mutta:  m-  m-  >:(  >:(  >:(  JOKU PRKL ON VARASTANUT VENTTIILINHATUT RENKAISTA!!!! Eikö mikään ole pyhää. "You don't touch another man's vehicle" sanottiin jo Pulp Fictionissakin. Kyllä ne joku kuukaus sitten vielä olivat paikallaan, nyt ei enää näkynyt.  >:(

Kirjoitettu

Tuleekos tonne taakse missään johdossa sumuvaloa?

eipä tule

 

JOKU PRKL ON VARASTANUT VENTTIILINHATUT RENKAISTA!!!! Eikö mikään ole pyhää

tuo pojankloppien villitys on jatkunut jo 4-5 vuotta  >:(

  • 10 months later...

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...