Jump to content

Vielä alipaineista


Guest Jake77

Recommended Posts

Kirjoitettu

Tästähän on tuolla jotain juttua ollukkin mutta kun on vissiin malleittainkin eroja,niin selvennetään vielä: Tossahan on imarin takavasemmalla 2 lähtöä,ja mulla menee toisesta suora putki regulle,ja toisesta vakkarille. Mitään haaraliittimiä ei siis ole,niin mihin on tarkotus liittää se repsikan paikalta konehuoneeseen tuleva putki,joka siis ilmeisesti on avain justiin siihen että saa puhallussuunnan myös naamalle? On edellisen omistajan jäljiltä edelleen katkaistuna siis. Kolmas liitin on se throttlen kyljessä oleva mutta sehän on edesmenneen egr:n juttuja.

Kirjoitettu

ei ole niin nokon nuukaa mihin sen liität kun alipainetta saat siihen. Vaikkapa sihen vakkarin liitokseen haaroittamalla. Ja sillä mielestäni ohjataan kylmää ilmaa sisälle eli menee siihen mustaan tattiin joka on vänkärin puolella moottoritilassa

Kirjoitettu

Eli kun siinä vakkarinletkussa on se vacuum damper,niin sen jälkeen vissiin laittaa se haarotus? Mikä sen ilmansuunnan sitten tekee,onko ne ihme letkut jotka lähtee vakkaripömpelistä etenemään,toinen sukeltaa lokariin ja paksumpi lähtee sisällepäin.. ???

Kirjoitettu

Ei aukee toi kuva..Ajattelin hylätä ton vakkarin letkuineen,mutta jos se on jotenkin tosiaan siihen flektin toimintaan kytköksissä.. :-\

Kirjoitettu

Kävi ilmi että tossa damperissa siinä lähtevän puolen kulmassa oli reikä,joka oli "korjattu" tunkemalla sinne sikaflexiä..Eli ei ole päästänyt ilmoja läpi ensinkään.Kaivoin massat sieltä pois ja pistin sormen reiän päälle ja puhallus/imu testasin,niin sekä puhalluksella että imulla tuntuu sama vastus,toimiiko sillon oikein?

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...