JoukoY Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Mielestäni tämä vika on tullut nyt talven aikana kun kone on vaihdettu ja ilmastointi purettu pois: Kun lämmitys on pois/kylmimmällä, ei kuulu suhinaa. Mutta kun kääntää lämpimälle, niin suhina kasvaa sitä mukaa kun vipua liikuttaa. Kuumimmassa asennossa suhina on jo melkoisen paha. Suhina hiljenee kun polkaisee kaasua, eli kyseessä selvästi alipaine. Mistä tuota vikaa kannattaisi etsiä?
pantera Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Mielestäni tämä vika on tullut nyt talven aikana kun kone on vaihdettu ja ilmastointi purettu pois: Kun lämmitys on pois/kylmimmällä, ei kuulu suhinaa. Mutta kun kääntää lämpimälle, niin suhina kasvaa sitä mukaa kun vipua liikuttaa. Kuumimmassa asennossa suhina on jo melkoisen paha. Suhina hiljenee kun polkaisee kaasua, eli kyseessä selvästi alipaine. Mistä tuota vikaa kannattaisi etsiä? eiks lämppärin hana oo alipainetoiminen ->letku irti
JoukoY Kirjoitettu 9. Kesäkuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 9. Kesäkuuta, 2009 eiks lämppärin hana oo alipainetoiminen ->letku irti Missä se sijaitsee? Arvaan että jossain apumiehen kengänkärkien tienoilla ?
rstuning Kirjoitettu 9. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 9. Kesäkuuta, 2009 Niitä alipaineletkuja menee useita sielä kojelaudan/keskikonsolin takana, ainaki mun -79 oldsissa jo
JoukoY Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2009 Tänään sain sen verran aikaan tämän osalta että totesin suhinan tulevan säätövivun takana olevasta venttiilistä. Sitten kun aloin ihmetellä että mitä sille voi tehdä niin tulin siihen tulokseen että eihän tommoinen pikkusuhina haittaa yhtään! Äänen voi peittää stereoilla ihan helposti
Marko Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2009 Oisko sen vesiventtilin alipaineohjaus kyseessä joka on siinä koneen päällä oikealla puolella. Muistaakseni toimi juuri noin. Siis sulla ei taida sitä olla enää kun koneen vaihdoit.
JoukoY Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2009 Oisko sen vesiventtilin alipaineohjaus kyseessä joka on siinä koneen päällä oikealla puolella. Muistaakseni toimi juuri noin. Siis sulla ei taida sitä olla enää kun koneen vaihdoit. No eipä ole ei... mihinkähän mä sille menevän alipaineletkun olen kytkenyt? Arvatenkin imusarjaan Vähän mietinkin että miksi kojetauluun tulee 2 alipaineletkua konehuoneesta, toinen pitäs vissiin tukkia?
JoukoY Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2009 Heti testaamaan: toinen alipaineletku tukkoon ja siihen loppui ylimääräinen suhina Kiitoksia hyvästä vinkistä!
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään