Shadowcast Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2009 Eli eka viiksi tuntu löysältä, sit jämähti kiinni. Ja jumiutu silleen et näyttäis olevan ala-asennossa (vilkuttaisi vasemmalle) mutta se vilkuttaakin oikealle. Ajoin Heinolasta Helsinkiin oikea vilkku vilkkuen ku ei jaksanu jäädä säätää. Sulakkeen poisto käväs mielessä mut ei ollu kirjallisuutta mukana enkä jaksanu alkaa kokeilee mikä on mikä. Yritin sitä jo meisselillä sörkkiä mutta ku ei oikein viittis väkipakolla, hajoo vielä. Ja kaukovalojen katkasin liikkuu (viiksi rattia kohti) mut ylä-ala-suunnassa se on jumissa. Ehdotuksia?
juha Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2009 Ratti vaan irti ja tutkimaan. Olisiko jousi jäännyt väliin tai sitten muovi murtunut.
Shadowcast Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2009 Great... se ratin irrotus saattaakin olla....mielenkiintoista Kattelinkin tossa Lahden tienoilla ettei mitään ruuveja näy et rattiputken muovit sais irti. Mut en sit viittiny alkaa rattia irrottamaan, mietin et parempi ajaa 100 km vilkku päällä ku ilman rattia jos en saakaan takas paikoilleen
juha Kirjoitettu 24. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 24. Kesäkuuta, 2009 Ratin keskeltä pehmuste pois, mutteri auki, sitten lainata jostain ratin ulosvetäjä tai sitten mulla on ainakin ite tehty lattaraudasta ja parista pultista millä ratin saa kätevästi pois.
Cujo Kirjoitettu 24. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 24. Kesäkuuta, 2009 Ennen kuin repii rattia irti se äänimerkin muoviputki joka on ratin keskellä lähtee jopa ehjänäkin pois kun hiukan painaa ja kiertää. nimim: kokemusta sen rikkomisesta
Shadowcast Kirjoitettu 25. Kesäkuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 25. Kesäkuuta, 2009 Saatiinhan se ratti irti, ei siihen mennytkään ku 3 tuntia Jouduttiin väsäämään sellanen ratin ulosvetäjä - pari lattarautaa ja kolme pulttia. Sitten sen mustan muoviosan kanssa jumitettiin, samoin sen keltaisen, ja tän metallisen rattilukon levyn kanssa - se kiinnitysprikka - "snap-ring" - oli niin perkeleen hankala saada irti ja vääntyhän se siinä samalla. Se kyllä paineltiin takas muotoonsa mutta voiko sitä enää laittaa takaisin? Haynesin korjausoppaan mukaan se pitäis aina vaihtaa uuteen. Siis se melkein kokonaisen ympyrän muotoinen rengas joka uppoaa pultissa olevaan uraan ja pitää sen rattilukko-kiekon ja sen keltaisen muoviosan kiinni semmosta aika jäykkää jousta vasten. Mutta se vilkunviiksen jumittaminen oli ihan mekaaninen vika. Se semmonen "metallivarsi" (kuvassa punainen nuoli) joka oli viiksen päässä olevassa urassa oli tippunut siitä lukiten viiksen mutta sitä ennen se oli jättäny vilkun oikealle eikä siis ollut palauttanut sitä. Syyksi epäiltiin tuota ruuvia joka ei näytä alkuperäiseltä (kuvassa punaisen nuolen päässä) ja sen kanta on liian iso/lattea ettei se paina tuota metallivartta tarpeeksi lujaa kiinni, tai siis on varmaan ajan kanssa löystynyt. Sitä ihmettelin et miks toi on niin monimutkainen - et toi viiksi liikuttaa tuota valkoista häkkyrää tuon metallivarren välityksellä. Onkos se kaikissa autoissa tehty noin? Jotenkin vaan tuntuu et ton ois voinu tehdä helpommin. Noh..... Lohkeshan se välimuovi mistä Cujo varoitti ja se on nyt liimauksessa, niinkuin on se keltaisen muoviosan klipsi joka pitää - onkohan se nyt töötin - jousitettua johtoa paikoillaan.
Shadowcast Kirjoitettu 26. Kesäkuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 26. Kesäkuuta, 2009 Soittelin South Westiin ja sanoivat ettei heillä oo osaa ku se ei oo tarvikeosa... wtf...? No, mut kaveri ties heti mitä tarkotin ja sano et on itte purkanu monta jenkkii ja aina laittanu sil alkuperäsellä snap-ringilla kii. Laitettiin sit vanha takas, kuhan eka pihdeillä puristettiin muotoonsa.
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään