xtreme12 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 kertokaa joku viisas äkkiä missä vika kun lähdin liikenteeseen niin noin 10 minuutin ajon jälkeen alkoi kone hyytymään kun painoin kaasua mutta pintakaasulla meni eteenpäin ja kun pääsin risteykseen ja tien sivuun ja sammutin auton niin ei enään starttaa mutta solenoidi napsuu startti on uus ja akku täynnä virtaa onko jotain anturia , relettä tmsss mistä moinen voi johtua?
carita Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 kertokaa joku viisas äkkiä missä vika kun lähdin liikenteeseen niin noin 10 minuutin ajon jälkeen alkoi kone hyytymään kun painoin kaasua mutta pintakaasulla meni eteenpäin ja kun pääsin risteykseen ja tien sivuun ja sammutin auton niin ei enään starttaa mutta solenoidi napsuu startti on uus ja akku täynnä virtaa onko jotain anturia , relettä tmsss mistä moinen voi johtua? Solenoidin napsuminen viittais siihen et startille asti ei kulje tarpeeksi virtaa . Oliks tää nyt se 3gen pu, 350 tpi?
carita Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Akku täynnä virtaa, mut mites on kaapeleiden/kenkien laita, onko hapettumia?
xtreme12 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Ääni tälle vaihtoehdolle Maakaapeli poikki tai irronnut (ei akusta vaan sieltä toisesta päästä) tai sama virtakaapelilla... pitää tarkistaa kaapelit! jos jotain muuta tulee mieleen niin äkkiä vaihtoehtoja! mistä hyytyminen kun antaa kaasua? kaikkialle tulee virta eli valot, mittaristo yms,,, miksi syttyy brake eli kässärin valo kun koitan startata
carita Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Eikös kaikkien merkkivalojen kuulukin syttyä startatessa, järjestelmä tsekkaa että toimivat. Hyytyminen kaasua antaessa voi johtua NIIN monesta eri tekijästä, että paha lähteä arpomaan suoraan oikeaa vastausta.
Chevy Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 mistä hyytyminen kun antaa kaasua? vaikka esim.bensasuodatin
carita Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Tai vaikka kipinän hiipuminenkin, niitä on kovin hankala tuottaa ilman sähköä
xtreme12 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Eikös kaikkien merkkivalojen kuulukin syttyä startatessa, järjestelmä tsekkaa että toimivat. Hyytyminen kaasua antaessa voi johtua NIIN monesta eri tekijästä, että paha lähteä arpomaan suoraan oikeaa vastausta. virrat päällä kaikkien valojen kuuluu palaa mutta startatessa ei mun mielestä pitäisi ainakaan kässärin valon palaa??? ei kipinä vaikuta starttiin sen enempää kun bensasuodatinkaan!! miksi rele vain napsuu?? onko startti jonkun ihme releen takana tms... voiko ajonesto vaikuttaa? mulla on siihen avain mutta paikkaa en löydä
carita Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Ja ajonestokin antaa pyörittää starttia, katkaisee/ehkäisee vaan polttoaineensyötön.
Chevy Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 ei kipinä vaikuta starttiin sen enempää kun bensasuodatinkaan!! lueppas tarkemmin tässä vastattiin mahdollisiin syihin : alkoi kone hyytymään kun painoin kaasua
xtreme12 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 lueppas tarkemmin tässä vastattiin mahdollisiin syihin : alkoi kone hyytymään kun painoin kaasua mutta se bensansuodatin ei oo mitenkään yhteydessä starttiin!! maakaapeli voi olla!
Chevy Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 mutta se bensansuodatin ei oo mitenkään yhteydessä starttiin!! ei olekkaan,voi olla vaikka startti tiensä päässä (bendix)
carita Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 ei olekkaan,voi olla vaikka startti tiensä päässä (bendix) Mutta tämähän ei anna vastausta siihen, miksi hyytyy kun antaa kaasua!!! Tuskin se mitenkään starttiin liittyy!!!! jne. Sori, poistakaa ootee, tai voin tehdä sen itsekin. Mielenkiinto loppu.
xtreme12 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 ette vissiin lukenut topikin alkutekstiä eli *uusi startti! ja siinähän se vika oli eli solenoidin pää oli irrronnut. kahdella 8 pultilla kiinni se pesä mihin tulee kaikki startin johdot. oliskos rätkinyt maahan tms että hyytyi kun painoi kaasua sitä ei tiedä mutta nyt on kunnossa ja kiitos kaikille hyvistä ja todella todennäköisistä vioista. vissiin tehtaalla unohtunut kiristää kunnolla kun noin pääsee uuden startin pultit löystymään!
xtreme12 Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Kirjoittaja Kirjoitettu 14. Syyskuuta, 2009 Pääasia, että tuli kuntoon nopeasti ja edullisesti. Vieläkös käsijarrun valo palaa, vai korjaantuiko samalla. pitää käydä smoking ja tsekkaan juu startatessa vilkkuu käsijarruvalo vaikka käsäri ei ole päällä! en tiedä miks! jos jollakin -87 firebird niin kertokaas tekeekö samaa!
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään