str1 Posted July 3, 2010 Posted July 3, 2010 Vikalistaa pukkaa... Eli kylmällä koneella "tukehtuu" kun painaa kaasun nopeasti yli puolivälin ja näemmä heittää lieskat kaasarista jos ei ole suodatin kiinni, löytyykö ideoita korjaamiseksi? Kokeilin hieman rikastaa seosta ja sytytyksen myöhäistämistä, vielä ei auttanut, viitsiikö noita lieskoja hirveästi testiksi pamautella vai kunka kannattaisi edetä?
str1 Posted July 3, 2010 Author Posted July 3, 2010 Tässä sattui eteen samankaltaisia oireita: http://www.viva-lancia.com/fulvia/qanda/engine/backfiring.php Vinkkinä annettiin zekata läpi (ymmärtääkseni) virranjakan jousimekanismi tai tehoton kiihdytyspumppu (?), sen ei kuitenkaan pitäisi aiheuttaa backfireä, mutta voisikohan tässä olla että 1. tukehtuminen aiheuttaa 2. backfiren, vai onko kaikki palikat nyt ihan solmussa? Argh... Tarkennus: vähän kun kone käy niin ongelma poistuu: kaasua voi antaa normaalisti ja ei näy lieskoja, eli ongelma on esillä ensimmäisen ~5 min käyntiajan aikana Tarkennus 2: Korjatkaa jos meni väärin, mutta backfiren poistoa voi testata sytytystä myöhäistämällä? Ongelmana vaan on, että dampperi ei ole kohdillaan, mistäs tähän löytyisi lääke? Varsinainen harrasteauto kyllä
rokzetä Posted July 3, 2010 Posted July 3, 2010 mixture control solenoid aiheuttaa joskus ongelmia kaasari pelissä.huoltotoimenpiteenä ainaki pienen kumistefan vaihto.
str1 Posted July 3, 2010 Author Posted July 3, 2010 Onkos tuollaista solenoidia perus carter afb 600:ssa? tässä vielä kuva kaasarista: http://forum.f-bodyfinland.com/Yabbse/index.php?action=dlattach;topic=49246.0;attach=29714;image Voisikohan tuolla virranjakajan alipainehärpäkkeellä (kello?) olla jotain osaa asiaan? Ainakaan alipaineletkun irroittamisella kaasarista ei ole vaikutusta -> rikki? (ympyröity liitäntä liittyy toiseen topiciin)
rokzetä Posted July 3, 2010 Posted July 3, 2010 Onkos tuollaista solenoidia perus carter afb 600:ssa? tässä vielä kuva kaasarista: http://forum.f-bodyfinland.com/Yabbse/index.php?action=dlattach;topic=49246.0;attach=29714;image Voisikohan tuolla virranjakajan alipainehärpäkkeellä (kello?) olla jotain osaa asiaan? Ainakaan alipaineletkun irroittamisella kaasarista ei ole vaikutusta -> rikki? (ympyröity liitäntä liittyy toiseen topiciin) luulempa et solenoidi tos kuvas carter sanan vieres kaasarin päällä pienen kannen alla.
molopaa Posted July 3, 2010 Posted July 3, 2010 Omassa sähkökaasarillisessa V6 koneessa on tuo kylmänä tukehtuminen ja peräpään paukkuminen myös. En tiedä tuleeko bäckfireä kaasuttimesta ilman ilmansuodatinta (ei ole tullut kokeiltua), mutta putkessa kyllä paukkuu. Oireet häviävät heti, kun kone on vähänkin lämminnyt. Olisi kiva löytää syy ja korjaus tähänkin, vaikkakin eipä ole isommin menoa haitannut. Eikös ne ralliautotkin posauttele pakoputkesta?
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now