Jump to content

Takakopan pumput


Guest USA

Recommended Posts

Kirjoitettu

Racers Placesta hommasin ; 105 € pari kesällä. Samat vermeet US-partsissa 93 € / kpl.... :'(

Kirjoitettu

Racers Placesta hommasin ; 105 € pari kesällä. Samat vermeet US-partsissa 93 € / kpl.... :'(

tuliko siihen rp;n hintaan jäsen ylennys ;D

Kirjoitettu

Racers Placesta hommasin ; 105 € pari kesällä. Samat vermeet US-partsissa 93 € / kpl.... :'(

tuliko siihen rp;n hintaan jäsen ylennys ;D

 

105E pari vs. 93E kappale. Jäsenylennys??

Kirjoitettu

Pitäisi kans noi vaihtaa.. Mutta ei kyllä millään tuohon hintaan viitsisi :(

 

Saisikohan tuohon modattua mitään halvempia pumppuja?

Siinäpä olisi lisää tekemistä talvi-illoiksi :)

Kirjoitettu

takaluukun pumput on hankala juttu jos ajaa talvella eikös takalasin lämmittimen sähköt mene pumppua pitkin.

Kirjoitettu

Meneepä hyvinkin. Tarvikepumpuissa ei mene. Näppärä henkilö kyllä rakentaa liittimet päihin.

Kirjoitettu

Se takaluukku on muutenkin vaikea kylmällä; pitää olla pumput iskussa, että luukku nousee yleensä ollenkaan. Samoin luukun sähkömekanismi on hyvä pitää voitelussa. Jouduin kerran ajamaan 20asteen pakkasessa takaluukku auki kaupungin läpi!

Kirjoitettu

kirjoitas e-bay

Camaro Firebird Rear Hatch Support shocks

tais olla 35$ tällähetkellä uudet

Kirjoitettu

mitähän ne maksais suomeen tilattuna?? :o

Ja varmaan muitakin lähtis kimppaan??

Kirjoitettu

Pistin ebayn huudon noista kun tuntuvat että ovat hyvänlaatuiset alkuperäsosiakin jos 35$ lähtee.Kait noita autoja on mihin sopii ;)

Kirjoitettu

Ilman spoileria takaluukku pompsahtaa ilosesti löysemmilläkin pumpuilla ylös. Spoileri painoi omien mittauksieni mukaan 13 kg! Ennen spoikan poistoa jaksoi lämpimällä kelillä juuri ja juuri pitää ylhäällä, mutta nyt pomppaa ylös ihan kojelaudan kytkimestäkin. Nyt kylmällä ilmalla en ole koittanu. Saattaapi olla tiivisteet jo jäässäkin.

 

Tuntuu nuo kuitupellitkin nousevan iloisesti, mitä olen nähny tuolla välimiiteissä.

Kirjoitettu

Yritätkö siis sanoa että uusien pumppujen sijasta kannattaa repiä spoileri pois ja asentaa kuitupelti? :D

 

Hitto kun tuo lontoon murre ei meikäläiseltä suju, niin on pakko jättää ebayt sun muut edulliset jenkkifirmat väliin :(

Kirjoitettu

sama vika diablon kaa, ei paljo lontoonkielellä mitään ostella :-\

Kirjoitettu

Yritätkö siis sanoa että uusien pumppujen sijasta kannattaa repiä spoileri pois ja asentaa kuitupelti? :D

 

Hitto kun tuo lontoon murre ei meikäläiseltä suju, niin on pakko jättää ebayt sun muut edulliset jenkkifirmat väliin :(

 

En yritä houkuttaa varsinaisesti raiskaamaan rakasta, kerroin vaan omista kokemuksista :)

Kirjoitettu

Yhdet pumppuparit lähtee jo kalivorniaan matkaamaan.Kontissa suomeen aikanaan.Ei varmaan joululahjaksi kerkiä.

Kirjoitettu

Noi pumput on kyllä tyyriitä.. ostin nimittäin muutama vuosi sitten koko kierroksen uusiksi.. eli eteen ja taakse.

Kirjoitettu

Toiset pumppuparit taakse samassa paketissa niin muutama ekeä säästöä tulee...Odotellaan :P

Kirjoitettu

noita pumppuja on sitten kolmea eri vahvuuttta.

ilman poileria,poilerin kanssa, ja takalasinpyyhkimellä varustettu.

Kirjoitettu

These are two New Rear Hatch Lift shocks for 1982 - 1992 Chevrolet Camaro and 1982-1992 Pontiac Firebird. These Hatch Shocks are BRAND NEW. These are OEM - Genuine GM Parts. Extended length is 40" Compressed length is 30."

 

On uudemmissakin erinlaset ja tietysti miljoonia erinmallisia.

Täällä turussakin on joku pieni firma mikä pelkästää myy noita pumppuja.Pitä ottaa selvää...

Kirjoitettu

Otin selvää....

Kaarinassa turusta motaria noin 6km niin sijaitsee firma

mitkä noita kaasujousia myy.

Lähellä mun askartelupaikkaa olikin :=))

 

Kävin siellä ja sain luettelon mukaan missä laajat

valikoimat esim.kaasujousia erinlaisiin tarkoituksiin.

Luotelossa pitkät listat.

 

sylinterin pituus

iskun pituus

kokonaismitta

jousivoima (newton) 50-1000

nopeus esim 0,1m-0,3m/sek

 

eli jousen pituus kiinni->auki tärkeä mitta ja riittävästi

newtoneita takana niin työtää vaikka olisi jäätä ja lunta ikkunanpäällä 20cm kinos.

 

 

 

http://www.lesjoforsab.com/default.asp

  • 2 weeks later...
Kirjoitettu

Nyt se tuli tehtyä, takaluukun kauko-ohjaus nimittäin.

Toimii sillä lailla, että keskikonsolissa pannaan keinukytkin asentoon on ja silloin syttyy lamppu merkiksi. Poistutaan autosta kauppaan ja lukitaan ovi normaalisti tai kauko-ohjaimella. Kaupasta tullessa avataan lukot kauko-ohjaimella ja samalla kun 'kaupassakäyntimoodi' on päällä, takaluukku ponnahtaa auki.

Kytkin lampun, katkaisijan ja releen takaluukun normaalin avaimen rinnalle. Ohjauksen otin keskuslukon 'openista' vasemman puolen jalkatilan sivupanelin alta.

Vaimo kysyi heti, että mitenkäs sen saa suljettua koko raskaan takaluukun sähköllä. Olisko siellä lesjössä jotainn tarjolla? Millaisia vehkeitä yleensä on takaluukun sulkijoina joissain autoissa?

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...