Jump to content

LT1-imusarjan purkaminen ja kalkatuksen selvittäminen*äänet*


Recommended Posts

Kirjoitettu

Viitaten tuohon aikaisempaan aiheeseeni jossa etsin syytä moottorin outoon roklatukseen ja tehon menetykseen niin olen nyt aika varma että ääni tulee nostajalta. Ääni kuulostaisi niinku se tulisi sieltä nostajan rullasta tai itse nostajasta. No nyt sitten päätin rueta aukaisemaan hieman konetta niin pitääkö laskea jäähdytysnesteitä pois kun ottaa imusrajan irti ja onko mitään muuten ihmeellistä juttua lt1 imusarjan irroittamisessa.

Ajattelin että jos laittaisi nostajat ja tönärit kaikki kerralla uusiks. Katselin niin noita tönäreitä olisi joitain karkaistuja ja sitten hieman kovemmasta/kevyemmästä metallista tehtyjä niin kannattaako semmoseen sijoittaa?

Kirjoitettu

jos on alkuperänen systeemi eli esilämmitys kierto läppärungossa on vaihtoehtona irrottaa läppärunko imusarjasta ja jättää se roikkumaan letkujensa varaan ja purkaa imusarja pois välistä. helpottaa kyllä jos laskee jäähdyttäjän pohjaropusta liemet pois ni voi huoletta irrottaa letkut pois tieltä ja nostaa imusarjan läppärunkoineen pöydälle.

 

mita ihmeellisyyksiä on poltoaine linjan liittimet mallia tökättävät pika sellaset ni niihin on oma työkalu millä ne saa helposti irti, kaks puolikuuta mitkä tulee putken ympärille ja lykätään liittimeen jollon haita irtoaa.

Kirjoitettu

Joo alkuperäinen systeemi on, taidan laskea osan pois jäähdytin nesteistä niin ei jää eteen sitten mitään osia haittaamaan työntekoa. Niin mitään erikoistyökaluja minulla ei ole mutta pitää kokeilla josko se bensalinja lähtis irti jotenki.

Kirjoitettu

vaihtoehtona on kääntää imusarja selälleen lokasuojan päälle pois tieltä letkut antaa senverran periksi jos ei liittimet aukea. sopivan paksusesta kupariputkesta halkileikkaamalla pystyy ton avaus työkalun tekemään tai vastaavasta ku saa vaan ne kynnet pois pykälän takaa.

Kirjoitettu

Joo alkuperäinen systeemi on, taidan laskea osan pois jäähdytin nesteistä niin ei jää eteen sitten mitään osia haittaamaan työntekoa. Niin mitään erikoistyökaluja minulla ei ole mutta pitää kokeilla josko se bensalinja lähtis irti jotenki.

Ei kannata yrittää ottaa sitä bensalinjaa irti ilman oikeaa työkalua (tai itse hyvin tehtyä työkalua), menee se liitin rikki helposti ja se ei ole mukavaa ajella epävarmalla liittimellä kun siellä sitä painetta on aika lailla. Monella on se työkalu ja joutaa lainaan minultakin. Tuo Miken kertoma imusarjan kääntäminen siihen lokasuojan päälle on myös ok ratkaisu.

 

 

 

PS. Jos kuitenkin rikot liittimen, niin mulla on niitä uusia ;D

Kirjoitettu

sain imusarjan koneesta irti, hieman tosin joutu kikkailemaa. Otin tönärit ja nostimet pois, kaikki rullat näyttää virheettömiltä eikä muutakaan vikaa päällisin puolin näyttäs olevan. Voiko nostajissa olla muuten vikaa kuin päällisinpuolin huomaamalla? Kun se ääni tosiaan lisii kun kone lämpiää ja tunnustas tulevan just venakoneistosta. Eli mitenkä tuollasen nostajan kunnon voi määritellä?

Kirjoitettu

siel hydrauliikas voi olla vuotoo tai epäpuhtautta jollon ei pysy välyksettömänä. ne nostajat kannastas purkaa ja putsata näkis onko mitään ylimäärästä jos ei ja niitä kumminki epäillään ni vaihtoo, takas en laittas ku purkamis määrä on kumminki ihan riittävä.

Kirjoitettu

jos ne tangot on suoria ja öljykanavat auki eikä isoja pintavikoja näy ni mitä niitä vaihtamaan jos ei jousia tai nokkaa vekslaa tai muuten rasitusta lisää.

 

onha muuten ventiilin jouset ehjät?

Kirjoitettu

kyllä ne ainakin päällisinpuolin näyttivät ehjältä

Nyt kun tuo imusarjakin on irti niin onko hyötyä silotella niitä kanavia kun ne näytti aika rosoiselta tehtaan jäljiltä?

 

Kirjoitettu

Niin taidan tilata tuollaiset nostajat http://store.summitracing.com/partdetail.asp?part=SUM%2DHT214&autoview=sku

ja mietin kannattaisiko samalla vaihtaa ne tönärit parempiin. Niitä nyt olis tarjolla vissiin orkkiksia sitten karkaistuja ja vielä joitain Chromemoly terästä olevia. En tiedä noista oikein mitään niin kannattaako noita edes vaihtaa tai jos vaihdan niin mitkä?

Mulla olis Crane Cromimoly tönärit joutilaana. Vakiot ei ole yhtä hyvät mm. siksi koska ne on tehty kolmesta osasta, siis pallopäät ja tanko. Nämä Cranen ovat yhtäpuuta. Myyn 70 e , ajettu 4 tkm.
Kirjoitettu

kerkesin eilen tilaamaan comp camsin perus karkaistut tönärit ja otin samalla trick flowin nostajat niin toivotaan että ongelmat nyt häviää.

Kirjoitettu

Purin tuossa joutessani pari nostajaa niin mitenkäpä tämmösestä pystyy testaamaan että onko nostaja paskana. Löysiä ne eivät ainakaan ole kun eihän nuita jaksa painaa milliäkään sisään, aika outoa? Pitäisikö niitä jaksaa painaa kasaan?

Kirjoitettu

Purin tuossa joutessani pari nostajaa niin mitenkäpä tämmösestä pystyy testaamaan että onko nostaja paskana. Löysiä ne eivät ainakaan ole kun eihän nuita jaksa painaa milliäkään sisään, aika outoa? Pitäisikö niitä jaksaa painaa kasaan?

jos menee helposti pohjaa epäilisin nostajan paineventtiilin/takaisku yms vuotavan, sen sisä elmentin saa paineilmalla ulos ku on ensin poistanu sokan, kupin ja sen ohkasen pyöreen levyn siit nostajan päältä ja paine ilmalla loput.

Kirjoitettu

no ei noista yksikään vissiin ole löysä kun kokeilin jokaista työntää tönärillä niin ei saa hievahtamaan milliäkään sisäänpäin, kuuluuko näiden oikeasti olla näin jäykät. Alkaa taas epäilyttämään että oliko se vika sittenkään nostajissa, mutta toivossa on hyvä elää. Kait tuosta rupeaa jo vaihtoehdot loppumaan :(

Kirjoitettu

Siis tarkoitatko preloadit? En muistanut ihan kaikista katsoa, mutta ne jotka oli löysänä niin ne tönärit pyöri tahmeasti niinku vissiin pitääkin. Mutterit tuntui ainakin käsikopelolta suurinpiirtein saman kireyksiseltä kaikki.

Kirjoitettu

Siis tarkoitatko preloadit? En muistanut ihan kaikista katsoa, mutta ne jotka oli löysänä niin ne tönärit pyöri tahmeasti niinku vissiin pitääkin. Mutterit tuntui ainakin käsikopelolta suurinpiirtein saman kireyksiseltä kaikki.

 

tota mutterit on ite pidättyvää mallia ja ovat sentakia tiukan tuntuset helpottaa vasta löysätes ku pultin pää menee mutterin yläpinnan alle missä tiekennus prässäys on.

Kirjoitettu

hmm eli meinaatteko että vois olla pelkästään löystynyt keinu syypäänä?

Kirjoitettu

hmm eli meinaatteko että vois olla pelkästään löystynyt keinu syypäänä?

 

mahdollista kyllä, joskus osa muttereista on ruuvattu riittävn monta kertaa tai muuten hiukan susia eivätkä välttämättä pysy kiinni

Kirjoitettu

Kone näytti avaamattomalta koneen orkkismaalin perusteella ja autolla ajettu n.150tkm, mutta voihan ne mutterit kyllä silti vissiin löystyä  :-\ No joka tapauksessa tuskin ne paremmat uudet osat konetta heikentää ;D pitää laittaa vanhat nostajat ja tönärit talteen jos vaikka tulee joskus tarve. Mutta hei voiko löystynyt keinu olla hiljainen kylmänä ja sitten ääntää lämpimänä/kuumana

Kirjoitettu

no huonoo ne uudet osat tuskin tekee m/, mut toi ääni suhteessa lämpöön on hankalampi yleensa ääntää kylmänä pahemmin mut näis on vähä tämmösiä kummajaisia joita ei voi varmaks väittää :-[

  • 2 months later...
Kirjoitettu

ei ne osat koskaan saapuneet suomeen niin tarkistin kaikki vanhat osat ja totesin ne hyväkuntoisiksi ja kasasin koneen. Samalla tavalla raplattaa rasitettaessa niin alkaa varmaan olla aika otta öljypohja pois ja katsoa mistä kiertokangesta on laakeri mennyt. Pahasti se ei varmaan ole mennyt koska tyhjäkäyntiä pyörii aivan nätisti eikä öljynpainekkaan laske alle 1/4 missään vaiheessa. Yritin selvittää että mikä sylinteri olisi kyseessä irroittamalla vuorotellen suuttimenjohtoja, mutta ei saanu selvää että olisi tietyn sylinterin kohdalla ääni hävinnyt tai muuttunut. Eikös sen öljypohjan saa pois kun nostaa hieman konetta? Meillä onkin pajalla nosturin päällä talja niin sillähän sen saa kätevästi nostettua ja samalla pääsee auton alle.

Kirjoitettu

sitäpäs ei tullu tarkistettua, mutta eikö viallinen nokkaketju pitäisi ääntä kylmänä ollenkaan? mitenkäs sen muuten tarkistaa kuin purkamalla?

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...