Jump to content

Mootorini mun


selli

Recommended Posts

Kirjoitettu

Näin se alkaa tarina sellin kansi svapista.

 

Komponentit.

 

-Eetun RPM alut täysinä.

-Eetun RPM imari

-Crane crnwg1173k Nokka+nostajat

nokan infot

http://www.jegs.com/cgi-bin/ncommerce3/ExecMacro/product/prod_detail.d2w/report?prnbr=270-WG1173K

 

-arp kansi pultit

-comp cams Cam Button

-comp cams cam locking

-cloyes tupla ketju

-Crane crnwg3060 1,5 rullakeinut

-compin com7693-16 5/16 magnum tönärit

-sytkä MSD setti joka oli jo käytössä aijemmin.

-tulpat ACdelco 41-602 vartavasten tohon ostetut vastaa championin sitä mitä eetu tarjoaa noihin.

Männät jäävät n.1,4mm alle dekkitason ja eivät ole pattipäiset.Venoille on kevennykset männissä.Kuuleman mukaan 9,4 puristus suhteella olevat.

 

Eka asetus:

 

Kaikki ok kaikik liikkuu ja sai säädettyä esisäätöihin.

tuloksena karmeeta liekitystä kaasarissa eikä putkissa mitää.Mikään säätö jakajassa kaikki mahdolliset asetukset ja säädöt ja ainut vaikutus on että se tuli loppuu kaasarista.

 

Kone ykk:hon ja jakopää auki.

Nokan ajotus merkit on 180astetta perseellään.

Vaihto takas ja kone läjään.

 

venttiilien esisäätö ja kone ei pyöri kokokierrosta ollenkaan! Seiskapytyn kohalla kinnaa jokin kii jostain.Keinut löysälle ja taas pyörii dampperista.

 

Kysymys kuuluukin missä meni väärin? Onko tönärit liian pitkät?

Tuskin venajouset niin napakat on ettei voi dampperista pyörittää?

Vai onko nokka vieläkin perseellään.

Nyt se on asennossa.YKK ja ykkösen venat kii.tappi osoittaa klo 15 ja merkit ovat vastakkain.

 

Alkaa ole itellä keinot vähissä ni pitää kysyä raadilta mielipidettä asiaan.

Venan esi kiristys tein Haynesin kirjan mukaan.Näppituntuma ja siitä 3/4 kierrosta kii.Nostajia esiöljyttiin ja pumppailtiin.

Otin jo tönäri ohjurit pois kansista ku luulin että ottaa niihin tönärit kii muttei vaikutusta.

 

 

ja konehan on sbc 350 vm-78

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • selli

    43

  • 68corvette

    7

  • 406cid

    3

  • -57

    3

Kirjoitettu

oisko ne tönärit väärän mittaiset tai vena jouset eivät puristu niin kasaan kuin mitä nokassa on nostoa?

Kirjoitettu

Tönärit tarkistettu on oikeenmittaset.Toi nokka on lähes identtinen ton RPM setin oman nokan kanssa joten tuskin on nostoista kii.Ei ne jouset ole litassakaan ku on täys nostopäällä.Ihan normaalilta ne näyttää.Olneko kenties vieläkin hakoteillä tuon nokan ajoituksen kanssa sitä en tiedä.Vaihto ehdot on jo aikaväihissä omalta osalta.Tällähetkellä on ainut mikä tulee mieleen että nokka olisi vieläkin ketuillaan ja venta ottaa mäntään kii ku laittaa esikiristyksen päälle.

 

Saa heittää vinkkejä...

 

Hassua että kaikki säädöt on tehty "by the book" mutta eise sitte niin käynytkään.

Kirjoitettu

Ensteks kannattaa tarkistaa nokan ajoitus vielä kerran. Sen pystyy karkeasti katsomaan keinujen liikkeestä. Kun ykkönen ylhäällä, venoissa vaihto ainakin noin suunnilleen. Siitä 180 astetta pitää tulla ykkäsellä kipinä => sytkän tarkistus onko pyörijä 180 astetta poskellaan.

Kirjoitettu

mikä alakerta sulla on ja onko pyörinyt noilla kamoilla ennen vai olisko mahdollista että kiertokanki ottaa nokkaan nyt kun käännit ajoituksia

Kirjoitettu

Jos nostajat on uitettu öljyssä niin menee hetki ennenkuin ne puristuu kasaan. Ennen sitä venat aukeaa liian paljon ja kannattaa olla varovainen... eräs mahdollisuus jos kyse on vain 1:stä pytystä...

 

 

Kirjoitettu

Alakertaa en ole ite rakentanut mutta tiettävästi on melkolailla vakio osilla rakennettu.Sen tiedän että ylikoossa on pytyt ja noi männät on ostettu 9.4 puristus suhteella.Ja tosiaan 1,4mm jää alle dekin männät.Toi nostajakin myös oudostuttaa että ei tuossa ykkösen pytyssä olekkaan mitään ongelmaa.Sen ku laitto esipänninkiin siis jouset niin konetta voi pyöritellä ihan hyvin eikä ahista.Sitte ku lisäsin muutamia pakopuolen keinuja oikeeseen pänninkinn (kirjan ohjeen mukaisesti) ni sitte jämähti.Ja joo nostajajissa on öljyä jo ku pumppailin niitä purkissa enneku asensin.Täytyy avata toi jakopää vielä kerran...

Kiertokanki juttu tuntuu oudolta mutta en toki sitäkään evää.Sillon ekalla asennuksella kone pyöri ihan jouheesti damperista muttei vaan lähtenyt käyntiin.

 

Kirjoitettu

kerros kuinka ja millä metodilla olet venttiilit säätänyt?

rupesi vaan mietityttämään kun puhut esipänningistä ja siihen vielä lisää pänninkiä.soita kaitsu paikalle,se osaa kyllä homman.

Kirjoitettu

Nyt en ihan tähän muista ulkoa koko järkää mutta tänne suuntaan:

 

ykkönen YKK.

 

Ykkösen kummatkin venat sormituntumalla tönärit liikkumattomaksi ja siitä 3/4 kierrosta kii.Samalla oli jokunen pakovena ja jokunen imuvena.Numeroita en ulkoa muista.

 

Sitte konetta damperista 360 ja taas seuraavat venat kirjan järkässä.

 

Muutten sitte päässy pyörittelee ku ei tuo enää pyöriny :D

 

Meen töitten jälkeen koklaa mitä se sanoo ku olen näin yön nukkunu.

 

Joo kyllä mun on joku raahattava jeesiin jos en tätä saa yhtään tolkkuihin.

 

 

Kirjoitettu

Moro!En mistää oikeen mitää tiedä...Mutta jos ykkönen ykk:ssa pitää 6:ses olla vaihto menossa.Et oo vaihdellu retainereita,että olis erimallinen ja pohjais ohjurintiivisteisiin???Vois koittaa tehdä toi esisäätö sytytysjärjestykses 18436572....?Koittaa uudelleen pyöriikö.

Kirjoitettu

Ensimmäinen kiristys oli noin eli syttjärkässä ja aina 90kääntö dampperista.silloin kone pyöri ihan ok.

Kannet ovat tehdas uudet kaikkine hiluineen joten eripareja osat tuskin on.Tai mistä sitä tietää :)

 

Meen kohta kokeilee tuota ku tuolla Overdrivellä tyyppi meinas ettei tolle tarttis ku näppikireyden jälkeen max1/2 kierrosta lisää.tai jopa vähemmän ja antaa hydraulin hoitaa loput.

 

 

Kirjoitettu

mä olen sen aina tehnyt niin että aloittanut ykkösen molemmista venoista ja sen jälkeen pyöräyttänyt konetta vartin,jonka jälkeen säätänyt sylinterin 8 molemmat venttiilit jne... eli syttyjärjestyksen mukaan.ei voi mennä väärin.

selli ihan kaikessa kunnioituksessa mutta oletko sä nyt ihan varma mitä olet tekemässä?sun on ollu pakko olla saatanan kännissa jos et ole jakoa oikein saanut!

muistan vaan kun itse kerran jurrissa asensin 350 konetta niin työnsin nokka-akselin väärin päin koneeseen.sitten kaljapöhnässä ihmettelin että mistä johtuu kun nokka ei suostu menemään kunnolla koneeseen!

kun tönäri menee naheeksi niin älä vedä enempää kuin puoli kierrosta kiinni niin se on varmasti ok.

Kirjoitettu

Heh heh! Vai oikeen pöhnässä.En ehkä pöhnässä mutta luontaisessa kuoliossa kyllä ;) No olen kyllä melko varma että näillä näkymin toi nenu ei ole väärin vaan venat ja sytty kusee.Venan säätö on liian kireellä esim.

 

OD:lla käydyn keskustelun perusteella valkeni sekin asia että eihän tuo ole mitään muuttanut vaikka tuon 180 astetta nokkaa pyöräytinkin.Koska merkit ovat olleet kokoajan kohillaan eikä yhtään pielessä.Ja kampurakin oli ihan paikoillaan kokoajan.Mutta tässäpä tämä harrastamisen juju onkin että tarvii saaja muitten näkemyksiä ja kokemuksia että alkaa asiat valkenee.

Kirjoitettu

Päivitystä asiaan.

 

Kävin tarkistaa ketjun ja on kyllä ihan oikeella kohtaa.Merkit on vieläkin kohillaan.

 

Venat säädin seuraavasti:

 

ykkönen kummatki vain valeeseen ilman työkaluja. ja siitä syttyjärkässä jatkoin kaikki samaan tyyliin ja avot kone pyörii dampperista ihan nätisti.

 

Pyöritin konetta ilman bat johtoa ja silleen normaalisti pyöri.

Bat piuha kii ja tulimeri oli valmis.Sytkää 180 ja pakoputkesta tuli kanuuna.

Sitte hyyty akku juuri ku löysin sellaisen kohdan jossa kerran ryntäs jo kone.Joten taidetaan olla lähellä.Jätin akun latautumaan ja huomenna kokeillaan uudestaan.Tän illan voisi vaikk huilia viikon tuusauksen jälkeen.

 

Mites olennaisena osana pitäisitte noita tönärin ohjainlevyjä näin katu koneessa jota ei juuri 5000enempää kierrätetä?

Kirjoitettu

Itellä kävi ton oman koneen kanssa (siis eka rakentamani moottori) silleen että vaikka myös "by the book" asentelin niin ekalla käynnistyksellä myös 2 metristä liekkiä kaasarista. Vaikka olin varma että jakaja on oikein laitettu niin eipäs ollutkaan vaan 1 hampaan pielessä.Blackihän sen laittoi sit oikein ja niinpä käynnistyi.

Mut sitten nokan sisäänajon jälkeen tuntu että ei käy kunnolla.Kakkos pytyn mäntä osui tulppaan ja löi sen oikoseen,koska lohkosta ja kansista oli höylätty siivut pois.Ostin sit lyhemmät tulpat ja toimii.

Lueskelin tossa äsken tota yhtä kirjaa ja kannattaa tarkastaa myös ettei keinuvipu osu max.nostolla studiinsa.Siis venttiilin puoleiselta sisäreunalta.

Kirjoitettu

Se on sitte startti mikä seuraavaksi oksenti...Joten hetki menee ennenku saa taas pyöritettyä konetta.Tolla omalla startilla sain muutaman pyöraytyksen tehtyä kunnes oksenti.

 

 

lisätään tähän että kyllä on mukavaa kerranki näin harrastajan silmin ku soittelin starteista ni on kilpailu tiputtanut hinnat mukavasti.Ja hyllyssäkin oli tuote.joten se on sitte huomenna tahi keskiviikkona mulla kynsissä.

loppuviikosta uusia kokeiluja josko lähtis sykkimään tuo moottori.

 

Kirjoitettu

Kopataas tännekkin tuo OD:n teksti

 

Projekti jatkuu.

 

Tänään asensin uuden "tehostartin" Ja pitkien sytkäsäätösessioiden jälkeen kone lähti kuin lähtikin käymään!!! Hiijo hei

 

Kysymykset jatkukoon:

 

Eli kauanko noiden nostajien pitäs antaa olla tossa ennen ku uudestaan säädän venttiilit? Nyt rallattaa vielä aikarajusti.

 

Nokkakeppi ajettiin sisään n20min 1500-2000kierroksilla.

Kaikki nesteet pysyivät sisällä eikä lämmötkään noussu normaalia ylemmäs.

 

Mielestäni käynnissä kuului myös joku muu "hankaava" ääni.Mieleen juolahti että voisiko tuo uusi tuplaketju jakopää olla paksumpi joka taas ottaa kiinni jakopään koppaa? Sellaiselta se kuulostaa.

 

Eli mielestäni jako on nyt kuitenkin oikein koska kone käy ja ottaa kierroksia tosi hyvin tuohon 2000 asti mitä kokeilin.

Sen kummempaa en tänään tehnyt.Öljyt ja suotimen vaihdan vielä ennen seuraavaa käyttöä.

 

Ajotustakaan en vielä säätänyt lampulla koska piti tuo keppi ajaa sisään.Ja sitte rupesi häiritsemään tuo venttiilinsäätö.

 

Iso kiitos Startin toimittajalle todella nopeasta toimituksesta ja hintakin oli kohillaan!! Ja liike ei ollut se "uusi vauhtiputka"

 

Mites sitte noista kansista.Mitä ootte mieltä kauanko ajelen sisään noita kansia? Kaikki on siis uutta siellä.

 

Ite ajattelin että jos vaikka tankillisen ajelisi kierrättämättä?

Tuo edellämainittu kahina voi myös johtua startista jos se jää päälle.Shimmasin sen kyllä mielestäni oikein mutta voihan se olla että lämmetessä siitä häviää välys ja pitää se vielä tarkistaa.

 

Pakoputket on vaan valeessa kiinni joten ei tuolla kärsi ajelemaan lähteä ennenkuin ne on hitsattu hyväksi.

 

 

Kirjoitettu

"Eli kauanko noiden nostajien pitäs antaa olla tossa ennen ku uudestaan säädän venttiilit? Nyt rallattaa vielä aikarajusti"

mitä tarkoitat venttiilien uudestaan säätämisellä?

Kirjoitettu

Black: Tällähetkellä selkeesti venttiilit nakuttaa ja pitäähän nakutus saaja pois.Yleensä hydraalinostaja ottaa aikansa ennenkuin loppuu naputus.Olettaisin että tuo nokansisäänajo aika olisi ollut riittävi siihen.Eli säädän ne uudestaan nyt ku nostajat ovat kylpeneet ekaa kertaa öljyssä ja toiminnassa.Mun oma "preload" oli liian pieni joten jäi naputtamaan.

Niinkuin tuolla ircissä juteltiin ni melkeen säädän ne koneen käydessä avonaisella venakopalla niinkuin tehtiin isäni Caminoonkin.

 

 

 

Kirjoitettu

Tänään asensin pakoputket ja säädin taas venttiilit ku viimeksi jäi liian löysälle ja naputti vaikka nokkakepin ajoin sisään.

 

Henkaava ääni kuulu startin ottaessa vauhtipyörään kiinni.Shimmailin tänään ja nyt se on lähes hyvä.

Kaikki ylimääräiset äänet sain pois ja jopa uusi alumiini syylärikin mahtui pellinalle vaikka se näyttikin olevan liian korkea.

 

Kysytääs vielä mieten kauan pitäs ajella silleen nätisti nyt ku on yläkerta koneesta uusi? Itse ajattelin että jos sen tankillisen ajelis.

 

Sellainen vielä vähän jäi askarruttamaan että ravistaa ja pöpöttää vähän ku hissukseen ajelee.Itse veikkaan että mun Hollikka on väljä jms.Koska kaikki sähköt ja yläkerta on muuten uutta.

Onko tähän on ehdotuksia?

 

Toistaiseksi isoin eron on mukava väännön lisä alakierroksille...

Kirjoitettu

vielä jäi kalvamaan sellanan naputtava ääni joka kuuluu kiihyttäessä ja väännättäessä.Välillä häviää sit kokonaan

Oikso nostaja jumissa ku tuo startti on jo hoidettu joten siitä se ei enää kuulu.

Nostaja jumissa jakamala väännätyss...

 

Kirjoitettu

Onkos sellanen niinku lusilla naputtas? Ettei vaan ois nakutusta jos vedättäessä ilmestyy.

Kirjoitettu

On mutta joteki on voimakas ääni.Ihan kunnon naputus.Mitäs tuolle vois tehä? Säätää eri preloadiin venttiilit? Lisäainetta bensaan?

Kirjoitettu

Niin ja tasasesti ajettaessa ei mitään ylimääräistä ääntä kuulu.

Black:Kyllä se RPM imari mahtuu olee tuolla minunkin pellinalla puhuit totta ku vakuuttelit että mahtuu :)

Guest DARK FIREBIRD
Kirjoitettu

Eihän vaan ole alakerran laakerin naputus,toivottavasti ei.

Oletko koittanut siten ,että painat jarrun pohjaan ja lisäät kaasua.

Mitenkä naputus silloin kuuluu ja kuuluuko kylmällä moottorilla enempi?

Häviääkö naputus lämpimänä vai lisääntyykö?

 

Nakuttaako kone käynnistettäessä?

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään

×
×
  • Luo uusi...